Turkusowy Team opis

   
Witamy Cię radośnie,

nasiono turkusowe Turkusowa organizacja

Czy spotkałaś/eś się kiedykolwiek już z takim terminem ? 

Jeśli tak, to super, jeśli nie – to z przyjemnością przybliżymy Ci ideę Turkusowej Organizacji, a tym samy wizję naszej Turkusowej Drużyny „PROJEKTU NASIONO”.

Turkusowa organizacja nie ma nic wspólnego z przestarzałym modelem piramidy hierarchii jaka dominowała i nadal dominuje w przedsiębiorstwach z poprzedniego wieku. Model turkusowy podobny jest raczej do żywego organizmu, a w swoim działaniu przypomina bardziej płynącą ławicę ryb lub synchroniczny lot stada ptaków.

„Projekt Nasiono” to rodzaj biznesu, który służy wniesieniu jak największej wartości do naszej wspólnej przestrzeni życia, poprzez wzajemne dzielenie się wiedzą, umiejętnościami
i zasobami.

Gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z tym pojęciem, byliśmy zauroczeni ideą Turkusu. Oczywiście nadal jesteśmy nią zafascynowani i dlatego postanowiliśmy, że „PROJEKT NASIONO” będzie skupiał ludzi, którym ta idea będzie tak samo bliska sercu jak i nam.

„Tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować” – do takich wniosków doszedł Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”, który w świetny sposób opisuje historię organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości.

„Pracować inaczej” to według nas pozycja wyjątkowa, ponieważ otwiera oczy, uświadamia
i pokazuje prawdziwe firmy na całym świecie, które działają jako firmy turkusowe.
Dlatego też rekomendujemy ją ze szczerego serca i serdecznie zachęcamy Cię do jej lektury. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz w niej mnóstwo inspiracji i pomysłów, a przede wszystkim uzyskasz niesamowitą wiedzę na temat turkusowych firm i organizacji.

 „Praca przestaje być miejscem, które ma tylko dostarczyć środków do życia. W pracy szukamy sensu, realizowania idei większej od nas samych. Stare metody zarządzania „za pomocą kija 
i marchewki” nie sprawdzają się, bo ich celem jest wymuszanie posłuszeństwa
a nie wspieranie poczucia samorealizacji”
(fragment słowa wstępnego do polskiego wydania, Jacek Wiśniewski).

Wyobraź sobie firmę, która jest wolna od biurokracji, stresu, kłótni, rywalizacji i wypalenia zawodowego. Firmę, w której wszyscy są dla siebie życzliwi
i pomocni, a praca jest produktywna, sensowna i dająca wszystkim spełnienie.

Dla niektórych brzmi to jak utopia. Dla nas już samo czytanie założeń turkusowej firmy było balsamem na serce, ponieważ te założenia odpowiadają naszym WARTOŚCIOM ŻYCIOWYM.

Natomiast po lekturze książki widzimy już, że funkcjonowanie turkusowych organizacji to nie utopia lecz fakty, które w książce są przedstawione czarno na białym.

Jak pisaliśmy wcześniej, turkusowa firma to bardziej jest „żywy organizm” niż sztywna struktura, a jej podstawowe założenia to przede wszystkim: samoorganizacja, wymienianie się rolami, całkowita odpowiedzialność, zaufanie, efektywna komunikacja i wzajemny szacunek. Oczywiście to tylko przykładowe wartości
w firmach turkusowych, ponieważ jest ich o wiele, wiele więcej.

Gdybyśmy mieli podsumować jednym zdaniem, co nas ujęło w idei turkusowych firm, to było by to zdanie: „W obecnych czasach turkusowa organizacja to najbardziej rozwinięta i efektywna forma współpracy między ludźmi”.

Zatem – sięgnij po „Pracować inaczej” w formie papierowej lub posłuchaj audiobooka🙂

Gorąco polecamy również książkę pt. „Doktryna jakości – rzecz o turkusowej organizacji” Andrzeja Blikle, który jest gorącym popularyzatorem idei turkusowych organizacji
w Polsce.
 

W internecie znajdziesz wiele ciekawych wywiadów oraz filmów
z wykładów Andrzeja Blikle. Warto również zajrzeć na jego stronę moznainaczej.com.pl

Idea Turkusowych Organizacji w 5 min.